O projekcie

Według Eurostatu 30% zatrudnienia w Unii Europejskiej koncentruje się w mikroprzedsiębiorstwach – do 10 pracowników – liczba ta w krajach takich jak Szwecja wynosi 22,4%, a w Hiszpanii 41%. Problemem tego rodzaju MŚP jest ich...

Partnerzy

Projekt jest realizowany przez następujących partnerów:       INDEPCIE SCA    APSU – ASSOCIACAO PORTUGUESA DE STARTUPS   STOWARZYSZENIE ARID    I AND F EDUCATION AND DEVELOPMENT LIMITED     ASOCIACION PARA EL DESARROLLO...

Zasoby

W tej części znajdziecie Państwo szkolenia przygotowane podczas realizacji projektu.

O projekcie

Według Eurostatu 30% zatrudnienia w Unii Europejskiej koncentruje się w mikroprzedsiębiorstwach – do 10 pracowników – liczba ta w krajach takich jak Szwecja wynosi 22,4%, a w Hiszpanii 41%. Problemem tego rodzaju MŚP jest ich trwałość, a tym samym zdolność do zatrudnienia. Według tych samych statystyk przetrwanie tego rodzaju małych firm w pierwszych pięciu latach nie osiąga średnio 50%, przy czym liczby te wynoszą od 48% we Francji do 54% we Włoszech, 58% w Wielkiej Brytanii lub 61% w Hiszpanii. (W Szwecji 76% przetrwa pierwsze 3 lata).
Dane te są potwierdzone na arenie międzynarodowej, dzięki najnowszym badaniom Bloomberga, które pokazują, że 80% przedsiębiorców rozpoczynających działalność ponosi porażkę w ciągu pierwszych 18 miesięcy. Z drugiej strony przetrwanie firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników jest znacznie wyższe, z ponad 20 punktami w Hiszpanii, 19 w Niemczech, 6 we Francji, 3 w Wielkiej Brytanii i 1,2 we Włoszech. Ponadto z biegiem lat odsetek utraconych miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach i małych przedsiębiorstwach jest wyższy, co spowalnia ich wzrost, a także ich wkład w stabilność i szanse na zatrudnienie. Ma to ogromny wpływ na lokalną i krajową gospodarkę, biorąc pod uwagę ostatnie statystyki (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, 2017), które odzwierciedlają, że w krajach takich jak Hiszpania 99% firm zatrudnia mniej niż 50 pracowników, a 20 z nich zamyka się każdego dnia (8% więcej w porównaniu do 2016 r.).
Dlaczego tak się dzieje? To kluczowe pytanie. Wydaje się, że głównym powodem niepowodzenia firm jest po prostu brak gotówki. Oczywiście istnieje szczególny powód każdej porażki, a czasem wielu z nich: przedsiębiorcom brakuje pieniędzy, pojawiają się zmiany rynkowe, rozpadają się łańcuchy dostaw lub system regulacyjny utrudnia prowadzenie dochodowego przedsiębiorstwa. Z tych powodów zakłada się, czy aktywność przedsiębiorcza w danym miejscu jest wysoka, średnia czy niska.
Wszystkie wspomniane powody są ważne, ale jest jeden powód, który rzadko słyszymy: przedsiębiorca po prostu nie miał talentu do pracy i nie oznacza to, że nie ma inteligencji ani wiedzy o swoim sektorze, ale wiele innych pojęć, które nie mają nic wspólnego z czynnikami poznawczymi. Tak więc jedną rzeczą, której brakuje w tej dyskusji, są atrybuty osoby, która jest w centrum firmy, podejmując codzienne decyzje dotyczące prowadzenia działalności w wysoce niepewnych okolicznościach, bez pełnych informacji. Mamy tutaj koncepcję nisko wykwalifikowanego przedsiębiorcy, zarówno w zakresie umiejętności trudnych lub technicznych, jak i umiejętności miękkich lub ludzkich, które są ważne dla wyjaśnienia sukcesu lub porażki jakiejkolwiek firmy. To właśnie tutaj psychologia przedsiębiorcy staje się niezwykle ważna. Badania pokazują, że talent, będący połączeniem cech osobowości i zdolności intelektualnych, może wyjaśniać zróżnicowanie wyników biznesowych ponad inne czynniki.
Tutaj, po stronie przedsiębiorcy, może zadziałać coaching i inteligencja emocjonalna.
Nie ma to związku z informacjami finansowymi, wiedzą o biznesie, doradztwem podatkowym itp., ale z zarządzaniem innymi umiejętnościami, takimi jak wypalenie zawodowe, brak motywacji, brak celów lub zachęt, problemy z podejmowaniem decyzji, samoocena …

Aby to osiągnąć, projekt Entrepreneurship for Everyone (EFE) realizuje następujące cele z trenerami, przedsiębiorcami, liderami i menedżerami jako użytkownikami końcowymi:

  • Buduje silne partnerstwo sieciowe 7 organizacji uczestniczących w 6 krajach europejskich (Irlandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji) z działaniami skierowanymi do wszystkich krajów europejskich w celu wspierania wiedzy i rozwoju strategie w EFE.
  • Rozwija zdolności przedsiębiorcze obywateli i organizacji, co stanowi jeden z kluczowych celów politycznych dla UE.
  • Wprowadza program szkoleniowy, który towarzyszy użytkownikom końcowym w opanowaniu nabytych umiejętności.
  • Definiuje znaczenie przedsiębiorczości i talenty niezbędne do sukcesu w biznesie.