75% głównych światowych upraw żywności i 85% dzikich roślin opiera się na owadach zapylających, które zapewniają kluczowe usługi ekosystemowe, ale obecnie wiele gatunków zapylaczy maleje. Raporty ujawniają spadki wszystkich kluczowych grup owadów zapylających, w tym pszczół miodnych, trzmieli, pszczół samotnic i bzygowatych. Utrata, degradacja i fragmentacja siedlisk przyrodniczych to niektóre z głównych przyczyn tego spadku, a urbanizacja i brak zielonej infrastruktury są uważane za jedno z głównych zagrożeń.

Podmioty działające w miastach muszą zrozumieć, że owady zapylające są istotnym elementem ekosystemów miejskich, ponieważ wspierają i przyczyniają się do różnorodności biologicznej oraz funkcjonowania zielonej infrastruktury miejskiej, a także zapewniają miastom i miastom korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie poprzez wzmacnianie więzi mieszkańców z Natura. Ich działania powinny być traktowane priorytetowo, skupiając się na zapewnieniu i utrzymaniu wysokiej jakości ram wspierających owady zapylające i uczynieniu ich środowisk miejskich przyjaznymi dla zapylaczy, ale niestety nie mają narzędzi, które pomogłyby im to zrobić.

Nasz projekt „BlossomingCities” zgromadzi partnerów z różnych środowisk i dziedzin wiedzy specjalistycznej, którzy będą wspólnie pracować na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, aby zbudować innowacyjny model szkolenia przyjazny dla owadów zapylających dla środowisk miejskich, aby wspierać i ulepszać realizację kształcenia i szkolenia zawodowego oraz poprowadzić trenerów VET przez odpowiednie informacje, narzędzia szkoleniowe i zasoby. Trenerzy VET będą zatem szkolić aktorów miejskich (w tym burmistrzów, lokalnych decydentów, decydentów miejskich, radnych miejskich, praktyków władz lokalnych), organizacji pozarządowych, urbanistów, przedstawicieli instytucji edukacyjnych wszystkich szczebli, organizacji publicznych i prywatnych oraz specjalistów w miejskim i zrównoważonym rozwoju oraz ochronie różnorodności biologicznej, stowarzyszeniach zajmujących się ochroną pszczół i motyli, stowarzyszeniach pszczelarzy, stowarzyszeniach entomologicznych, ogrodach botanicznych, muzeach historii naturalnej, na temat tego, jak za pomocą ich stoisk przeciwdziałać zmniejszaniu się populacji dzikich zapylaczy w środowisku miejskim.

Nasz model szkoleniowy zaproponuje najlepsze praktyki, strategie i inicjatywy, a także działania i kampanie uświadamiające, które można podjąć w ramach zorganizowanej urbanistyki. Obejmie działania i działania odnoszące się do zaangażowania ogółu społeczeństwa obywatelskiego oraz wartości współpracy na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim w celu przeciwdziałania zmniejszaniu się populacji dzikich zapylaczy. Mamy nadzieję, że BlossomingCities dotrze do aktorów miejskich, urbanistów, powiązanych ekspertów, badaczy, decydentów i urzędników państwowych oraz uruchomi mechanizmy mające na celu przeciwdziałanie spadkowi liczebności dzikich zapylaczy w środowisku miejskim.

Aby to osiągnąć, BlossomingCities stawia sobie następujące cele: -Opracowanie, przetestowanie pilotażowe i opublikowanie innowacyjnego modelu szkolenia przyjaznego owadom zapylającym dla trenerów kształcenia i szkolenia zawodowego, aby szkolić podmioty miejskie, aby przyczyniały się do rozwoju środowisk miejskich przyjaznych owadom zapylającym -Zaangażowanie podmiotów miejskich w działaniach i inicjatywach na rzecz tworzenia miast przyjaznych owadom zapylającym – Ukierunkowanie na rozwiązania oparte na przyrodzie w celu poprawy różnorodności biologicznej i lepszego zarządzania środowiskiem, w celu zapewnienia miasta bardziej atrakcyjnego do życia, pracy i inwestowania. – Uwrażliwienie polityki – i decydentów do wykorzystania ich uprawnień legislacyjnych i administracyjnych do wprowadzenia zmian i zwiększenia różnorodności owadów zapylających w miastach.

Website of the project